Senat nadal nie podjął decyzji dotyczącej 8-stronicowej nowelizacji Prawa o notariacie, którą opublikowano na jego stronie w lutym 2020 roku. Dotyczy ona m.in. wprowadzenia obowiązkowego nagrywania czynności notarialnych. Podjęcie kolejnych kroków za kilka tygodni. Co może się zmienić?
Prawo o notariacie
Projekt nowelizacji Prawa o notariacie pojawił się na stronie senatu w lutym 2020 roku. Jego pomysłodawczynią jest senator – Lidia Staroń (KSN). Według niezależnej parlamentarzystki główny punkt nowelizacji obejmuje nakazanie notariuszom rejestrowania czynności za pomocą dźwięku lub połączenia dźwięku z obrazem.
Reakcja Krajowej Rady Notarialnej
Nowelizacja wzbudziła zastrzeżenia nie tylko niektórych senatorów, ale i również prezesa Krajowej Rady Notarialnej – Mariusza Białeckiego. Na ostatnim posiedzeniu dotyczącym Prawa o notariacie zwrócił on uwagę na wrażliwość danych, z którymi mają styczność notariusze. Zaznaczył, że obejmują one m.in. tajemnice państwowe, informacje dotyczące inwestycji, czy prowadzenia przedsiębiorstw. Co więcej, w żadnym kraju Unii Europejskiej nie praktykuje się rejestrowania takich czynności.
Nagranie w archiwum nawet 10 lat
Zgodnie z projektem nowelizacji Prawa o notariacie zapis dźwięku i obrazu miałby być przechowywany nawet 10 lat. Według sprawozdawcy Lidii Staroń, mogą one stanowić dowód w przypadku potrzeby weryfikacji czynności wykonywanych przez notariusza. Pomysłodawczyni uważa, że projekt może pomóc ograniczyć tego typu sytuacje.
Na decyzję jeszcze poczekamy
Na ostatnim posiedzeniu dotyczącym projektu (20.03.2021) zgłoszono poprawki mające pomóc w zminimalizowaniu zastrzeżeń wśród senatorów. Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) zaproponowała, by nagrywanie czynności notariuszy zostało ograniczone jedynie do spraw dotyczących przeniesienia własności nieruchomości (rejestracja wyłącznie dźwięku). Marek Borowski (KO) zasugerował dopracowanie projektu tak, by obejmował one jedynie problematyczne kwestie:
– Wnioskuję, żeby odłożyć tę sprawę i przeformułować przepisy, aby dotyczyły one ściśle tego, co jest problemem – podkreśla. Kiedy możemy spodziewać się finalnych decyzji w sprawie projektu nowelizacji Prawa o notariacie? Na tę chwilę wniosek poparło 14 senatorów, 12 zagłosowało przeciw a 4, wstrzymało się od głosu. Pozostaje czekać na przygotowanie nowej wersji uwzględniającej zgłoszone poprawki.