Home / Aktualności / ArchOSx – kapsuła czasu dla danych cyfrowych

ArchOSx – kapsuła czasu dla danych cyfrowych

Posted on

Warszawska firma branży IT SoftCream Software opracowała unikalne rozwiązanie pozwalające na gromadzenie, przechowywanie, udostępnianie oraz modelowanie strategicznie ważnych danych cyfrowych. Rozwiązanie pod nazwą ArchOSx to dopracowana naukowo koncepcja – (opiekun naukowy projektu prof. Krzysztof Marasek z PJATK, współpraca prof. Krzysztof Meissner, UW), oprogramowanie – System Operacyjny ArchOSx, oraz modułowe zasobniki REPO; dostępne modele w klasie SOHO oraz Enterprise. Wszytko razem stanowi swoistą kapsułę czasu dla danych cyfrowych.

Zespół specjalistów firmy SoftCream Software przy współpracy z uczelniami prowadzi od wielu lat prace badawczo-rozwojowe, które zaowocowały rezultatem w postaci dopracowanego projektu zaawansowanego systemu, którego celem jest ochrona danych cyfrowych w długim okresie czasu.

Konstrukcja

Poglądowy schemat konstrukcji system ArchOSx

Konstrukcja systemu z wykorzystanie sieci danych • W skali makro wiele podsieci danych REPO i ARCHI • Struktury REPO i ARCHI mogą być skojarzone lub rozdzielone • Struktura ARCHI pozwala na hermetyzację danych przez umieszczanie ich w odrębnych wirtualnych ARCHI (rozdzielone struktury). • ARCHI do 10.000 wirtualnych archiwów głębokich, które mają własną strukturę i odrębne wirtualne systemy operacyjne. • Konstrukcja REPO skojarzona lub rozdzielona będzie nazywana Systemem Lokalnym lub Systemem Centralnym w zależności od wykonywanych czynności. • System Centralny – autentykacja oraz przetwarzanie danych, statystyki, rozliczenia predykcja. • System Lokalny – realizacja czynności REPO i ARCHI, wbudowany autonomiczny mechanizm autentykacji użytkowników, uprawnień / RANGE. • Dane medyczne wędrują za pacjentem i są dostępne niezależnie od miejsca w którym się znajduje. 

Zastosowanie

Zastosowanie systemu ArchOSx oraz pierwsze udane próby jego wdrażania mają miejsce w notariacie oraz w podmiotach medycznych, które borykają się z koniecznością przechowywania danych cyfrowych w długich okresach czasu jak przedstawia nam szef zespołu projektowego Robert Śmietanka ,(podmioty medyczne do 40 lat, notariat w niektórych przypadkach bez ograniczenia czasowego). System jest przydatny przy gromadzeniu plików o dużych rozmiarach (filmy o dużej rozdzielczości, obrazy z urządzeń medycznych, archiwa państwowe) jednym słowem wszędzie tam gdzie trzeba przechowywać dane w długim okresie czasu 10+ lat.

Efektywność kosztowa

Dzięki zastosowaniu metod zarządzania energią w sieci danych oraz dzięki opracowaniu metod regeneracji zapisów danych na nośnikach magnetycznych system ArchOSx jest bardzo konkurencyjny w stosunku do tradycyjnych metod gromadzenia danych na macierzach dyskowych czy pamięciach taśmowych. Należy podkreślić, że migrację – kopiowanie danych zastąpiono metodą regeneracji stanów zapisu informacji co przyczynia się do znacznego zmniejszenia kosztów przechowywania danych w długim okresie czasu.

Dodaj komentarz

Top